Tradycja choinki bozonarodzeniowej

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie idzie toż kwestie. Wszyscy albo przed świętami, bądź w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej również ciastka a indywidualnego rodzaju słodycze, które później najmłodsi z myślą podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która jest sprawa choinki i dlaczego istnieje tak ważna w świątecznej tradycji?

Istnieje wiele teorii, które zawiadamiają o tym, skąd przyjęła się tradycja świątecznego drzewka. Przedstawiam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Natomiast w kilka bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w czasie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie kierując się do nauki, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne połączenie się mężczyzny z Bogiem. Sposób ten łatwo rozpowszechnił się na całkowity świat. Można to powiedzieć, że aktualnie nie lecz w Polsce, lecz więcej oraz własnych krajach Europy oraz w Ameryce na wielka ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty papieru i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą tylko na przestrzeni ostatnich 30 lat można zaobserwować dużą zmianę w modzie choinkowej. Tak więc, były bardzo często spotykanym działaniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były bezpośrednio wykonane łączone ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy można się łatwo domyślić, nie że było wówczas o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby były w centralnej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, i jako dodatek były tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie były być łączone ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość kształtów oraz kolorów świątecznych ozdób jest duża do określenia, natomiast w pierwszej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz zieleni, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak jedno jako ludzie, doświadczała kolei w sferze trendów interesujących jej przystrajania. Choć nie poprawiłoby się to, że od czasu ubrania pierwszej w sprawy choinki przez Luthera, sposób tenże szczególnie szybko zakorzenił się w kulturze świątecznej również trzymajmy możliwość, że nieprędko przeminie.